12 Mar Brak komentarzy admin Kategoria ,

W jakim celu stosuje się te słupy żelbetowe, jaką pełnią funkcję, z jakiego materiału zazwyczaj są wykonane? Spec budowlany, inżynier, konstruktor z pewnością udzieli odpowiedzi na te pytania, ale zwyczajny zjadacz chleba, piekarz, sanitariusz, kompozytor, wojskowy tzw. laik raczej już nie. W dzisiejszych czasach dużo osób decyduje się na samodzielne postawienie domu, więc warto omówić ten temat. W zasadzie są to podpory konstrukcyjne, które poprawiają trwałość ścian nośnych. Mogą też pełnić rolę zdobniczą, ale ta kwestia raczej nie ma wpływu na ich rozmieszczanie, ponieważ i tak w przeważającej liczbie przypadków są one konieczne. Przed ich zastosowaniem zawsze powinniśmy mieć projekt, na którym będą zaznaczone rozmieszczone fundamenty, które bezdyskusyjnie muszą być uzbrojone. Spełniają niezwykle ważna funkcję w całej konstrukcji, przejmują obciążenia z wyższych części budowli i sprowadzają je na niżej znajdujące się fundamenty. Słupy powinny być ocieplone, od fundamentu do stropu. Ocieplamy płytami styropianu, tak samo jak wnętrze lokum, ale można też ocieplić pianką natryskową, która robi obecnie furorę na całym świecie, nie przepadają za nią gryzonie a jest naprawdę doskonałym termoizolatorem. Fundamenty z kolei, muszą być solidne i muszą mieć odpowiednią nośność, przecież trwałość budowli w głównej mierze jest zależna od precyzyjnie wykonanych podstaw. Tutaj również musimy posiadać projekt, po odbiorze podłoża gruntowego. Pierwszym krokiem jaki wykonujemy to wyznaczenie terenu pod wylanie fundamentu. Podczas budowy budynku jednorodzinnego zwykle robi się tzw. ławy drutowe. Znaczy to, że w odstępie min. 50 cm poza krawędziami naszych przyszłych wykopów wkłada się paliki, przybija do nich wypoziomowane deski, a następnie wyznacza osie za pomocą silnie naciągniętego drutu ze stali (np. wiązałkowego).żyłka lub linka w tym momencie nie sprawdzą się. Ławy drutowe dają możliwość dość dokładnie odmierzać i sprawdzać wszystkie wymiary na płaszczyźnie. Jednak do wymierzenia wysokości (np. posadowienia) niezbędny ponadto jest tzw. reper – oznaczony na stałe punkt odniesienia, (może być specjalnie wyprofilowana stalowa kształtka, lub coś podobnego), od którego będą odmierzane wszystkie odległości wysokościowe. Kolejnym krokiem jest położenie folii budowlanej, różną dla różnych prac. Folia ta musi być położona niezwykle dokładnie, nie lekceważmy tego, gdyż pełni parę funkcji. W głównej mierze podczas układania betonu zabezpiecza mieszankę przed zanieczyszczeniem ziemią, poza tym nie pozwala na odpłynięcie wody z betonu do gruntu. Jest to również dodatkowy izolacyjny motyw. Jeśli będziemy mieć równiutko powierzchnie, późniejsze prace pójdą bezproblemowo i ekspresowo. Następnym elementem jest zbrojenie. Trzeba zwrócić uwagę, aby pręty były wyczyszczone z ziemi, smarów, farb olejnych i łuszczącej się rdzy, czyli jednym słowem z zanieczyszczeń. Do tego celu najczęściej używa się szczotek drucianych albo lamp benzynowych (do usunięcia zanieczyszczeń chemicznych).Druty łączymy ze sobą i kładziemy w otworze szalunkowym. Po zakończeniu prac montażowych przeprowadza się odbiór robót. Kontrolowana jest solidność wykonania deskowań oraz dokładność ułożenia zbrojenia. Przystosowanie fundamentów do betonowania musi być potwierdzone wpisem do dziennika budowy.