12 Mar Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Pragnienie posiadania własnego domu jednorodzinnego towarzyszy coraz większej liczbie ludzi. Trend przenoszenia się ze wsi do ośrodków miejskich z wolna mija – mieszkanie w miejskim bloku przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. W zamian tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie powstają osiedla zabudowy szeregowej. Okolice takie niezmiernie często określane są jako sypialnie wielkich miejscowości. Ogromna rzesza ludzi decyduje się także na kupno działki budowlanej i postawienie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, zanim rozpocznie się budowę trzeba wybrać optymalny projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie okaże się lepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma projekt z katalogu?

Projekt domu z katalogu, to to propozycja która pozwala na spore zmniejszenie wydatków, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych broszurach jest na prawdę bardzo duży. Niemal każdy, bez względu na indywidualne upodobania czy wymagania powinien znaleźć projekt, który będzie mu się podobał. Przeglądając gotowe projekty domu, spora grupa osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt końcowy. Jest to z pewnością element, na który warto zwrócić uwagę. Jednakże oprócz tego, że się będzie dokonywać wyboru na podstawie wizualizacji, warto sprawdzić również szczegółowe plany domu, w których uwzględniono na przykład wielkość i rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, iż każdy kupiony projekt musi zostać odpowiednio przystosowany do terenu – nie we wszystkich lokalizacjach można zrealizować konkretny projekt. Oprócz zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada gotowy projekt? Pośród licznych plusów wymienić da się również, to że do gotowego projektu da się wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednak w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż zamawianie projektu domu od podstaw. Nie da się ukryć, iż projekt z katalogu posiada także pewne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – większość projektów jest do siebie dosyć podoba, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą być niezadowoleni. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Indywidualny projekt domu

Kolejnym rozwiązaniem, które jest dostępne na rynku, jest możliwość zamówienia projektu domu według indywidualnych wytycznych. Mogą o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby z zasobniejszym portfelem oraz takie dla których ważna jest niepowtarzalność projektu. Plusem takiego wyjścia jest to, iż projekt tworzony jest na indywidualne zamówienie i w miarę możliwości technicznych uwzględniane są w nim wszelkie wskazówki zlecającego. Projekt taki jest też tworzony pod wskazany teren, przez co nie zdarzy się sytuacja, że to co pięknie na papierze wygląda, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, który da się wyszukać w wielu folderach. Jednakże wydając sporą ilość pieniędzy otrzymuje się pewność tego, że projekt będzie oryginalny. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość – jego zaprojektowanie może potrwać trochę czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów wymagających korekty.