12 Mar Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Każda osoba, która myśli nad budową domu, w pierwszym kroku powinna wybrać jego projekt. Jest to kwestia dosyć skomplikowana. Warto w tym względzie zwrócić uwagę na szereg rozmaitych czynników, takich jak kubatura budynku, rozkład pomieszczeń, funkcjonalność przestrzeni, a także ekologiczne rozwiązania. Generalnie, na rynku można wyróżnić dwa trendy. Pierwszy z nich to kupno gotowego projektu. dostępnych jest całe spektrum gotowych projektów, także nie powinno być najmniejszego kłopotu z wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania. Drugą możliwością jest zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Wybór gotowego projektu domu

Jeżeli chodzi o wybór gotowego projektu budynku, to rozwiązanie to ma bardzo wiele zalet. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty zakupu gotowego projektu budynku są zdecydowanie niższe niż jego stworzenie od początku przez biuro architektoniczne. Jako drugą korzyść wymienić trzeba także szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na to, by wyszukać ten wymarzony projekt, jednak gdy już się go znajdzie pośród setek ofert, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, na podstawie którego można zacząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba robić – wszystko jest już gotowe. Warto pamiętać o tym, iż do gotowego projektu domu da się wprowadzać także drobne poprawki, co jest szczególnie istotne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego budynku jest nie w pełni satysfakcjonujący.

Zamawianie projektu domu u architekta

Wykonywanie od podstaw projektu domu to wyzwanie dla osób bardzo wymagających, które mają w głowie jasno określoną wizję tego, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zleceniu stworzenia takiego projektu, warto upewnić się, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Warto to zrobić choćby z uwagi na aspekt finansowy – tworzenie projektu od początku może być kilka razy droższe niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma także swoje pozytywne strony. Przyszły właściciel budynku może zgłaszać architektowi swoje wizje stworzenia planu, które z pewnością zostaną uwzględnione w końcowym projekcie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem proces stosunkowo długotrwały, zwłaszcza jeżeli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Zastanawiając się nad budową domu, należy przede wszystkim mieć świadomość tego jaki ma być on duży. Zupełnie odmienne wymagania mają duże rodziny, w przypadku których kubatura budynku powinna być na tyle duża, aby zmieścić wszystkich domowników, a zupełnie odmienna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku starszego małżeństwa, któremu do szczęścia wystarczy domek o niewielkich wymiarach. Warto mieć na uwadze to, że im większy dom, tym wyższe opłaty powiązane z jego ogrzewaniem w przyszłości. Dobrze jest wybierać takie rozwiązania, które nie zrujnują rodzinnego budżetu. Kluczowe jest również uwzględnienie potrzeb wszystkich mieszkańców. Jeśli któryś z domowników ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie trzeba zainwestować w budynek parterowy, który nie będzie posiadał jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, które dobrze jest zawczasu przemyśleć są między innymi: usytuowanie garażu, ilość łazienek, jak również wielkość pomieszczeń gospodarczych.