12 Mar Brak komentarzy admin Kategoria ,

Codziennie dobiegają do nas informacje o znacznym zapyleniu oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Szkodliwy pył pozostał codziennym i smutnym aspektem funkcjonowania w mieście. Jak powszechnie wiadomo jest on niezwykle szkodliwy a także powoduje dużo chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi: ogrzewanie gospodarstw rodzinnych przy wykorzystaniu niskiej jakości węgla, czy tez palenie śmieci, jak i odpadów plastikowych. Pomimo sankcji pieniężnych nakładanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znaczącej poprawy. Współcześnie piece są wyposażone już w specjalny filtr, który pozwala na oczyszczanie. Dzięki temu do atmosfery wydobywa się mniejsza liczba niechcianych związków. Jednak wciąż wiele ludzi korzysta ze przestarzałego typu piecyków oraz paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.
Idealnym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie emisji toksycznych substancji do atmosfery może być rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów oraz kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest wywoływany przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z pomieszczeń zanieczyszczeń. Zatem zużyte brudne powietrze jest oczyszczane, co pozwala również na odzyskanie pewnego procenta energii. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za energię oraz zdrowszą atmosferę w naszym domostwie.
Współcześnie więcej ludzi cierpi na dokuczliwe alergie, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Doskonałym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. Z tym urządzeniem wiąże się brak roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej możliwości nie ma konieczności uchylania latem okien, żeby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w trakcie sezonu gdy jest mnóstwo komarów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które może być szczególnie niebezpieczne dla uczulonych dzieci.
Sprawnie działająca wentylacja powoduje, że pranie szybciej jest suche, tak samo jak podłogi po umyciu. Istnieje również możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje to jest: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Należy podkreślić, że budynki, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich cena na rynku nieruchomości jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej funkcji.
Jeżeli ma się w planach budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego powinno się mieć świadomość, że w obu przypadkach obowiązkowe jest zamontowanie tego rozwiązania. To również oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które bez wątpienia są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to również ochrona środowiska oraz ekologia. Troska o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie zamożni, jednak nie jest to prawdą. Zainstalowanie znakomitej jakości urządzeń to nieco mniej niż dwadzieścia tysięcy złotych. Jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Montaż takiego systemu jest zatem rozsądną inwestycją. Warto zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też obowiązek wobec środowiska czy też społeczeństwa. Dobrze jest sobie zdawać sprawę, że rekuperacja jest niezbędna.