Decydując się na zbudowanie domku, stajemy przed wyborem technologii budowlanej oraz przyzwoitej ekipy budowlanej, która może się poszczycić popularnością na rynku. Stereotypowo budowa domków jednorodzinnych, obejmuje w szczególności domy murowane. Zamysłem budowy, jest lokal mieszkalny na kilka pokoleń, w jakim będą mogły mieszkać po pewnym czasie dzieciaki, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na domek murowany, są technologie które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy na samej budowie i zagospodarować je na zaaranżowanie wnętrz domku.
Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Aczkolwiek obecne są już od kilkunastu lat, jednakże ta technologia w większości przypadków wykorzystywana jest do budowy domów wolnostojących oddanych, np. na nowoczesne restauracje, niż domy mieszkalne. Domy z drzewa nie muszą być wcale mniej stabilne od tradycyjnych murowanych. Wznoszone są z drewna pochodzącego z syberyjskich lasów i odpowiednio impregnowane. Zaletą stawiania takiego domku jest krótki czas jego skonstruowania, ponieważ można je wznieść zaledwie w ciągu 7 tygodni.
Wznoszenie domu z bali ma konkretne korzyści. Przede wszystkim to obniżenie spożytkowania energii. Domek z bali zapewnia odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu w budynku nie będzie potrzebna instalacja klimatyczna. Taka technologia zapewnia również odpowiednią izolację akustyczną, oznacza to, że zmniejsza łoskot. Dużą zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, niż w przypadku budynków murowanych o tym samym metrażu.
Jeżeli aczkolwiek jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na budynek wolnostojący murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak w najwyższym stopniu energooszczędny. Poza granicami naszego kraju, dużą wziętością cieszą się domy pasywne. Na pozór niczym nie różnią się od innych murowanych, jednakże zastosowane materiały i ocieplenia, a także wybór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala zmniejszyć rachunki, czyni go najlepszym możliwym wyborem. Nie jest to w rzeczy samej tania inwestycja, aczkolwiek bez wątpliwości zwróci się po pewnym czasie, ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji domostwa. Budynek pasywny jest świetnym wyborem dla rodziny. Budowa domów jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną domostwa. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest w tej sytuacji podwaliną. Najważniejsze jest unicestwienie mostków termicznych. Każdy postęp budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, zaczynając od fundamentów. Na dachu w większości wypadków umieszcza się kolektory słoneczne.
Cena budynku pasywnego to niemały koszt, który jest dwukrotnie większy od budowy tradycyjnego domu jednorodzinnego. Decydując się jednakże na domek, który będzie nam służył na całe życie powinno się zainwestować nieco więcej i po pewnym czasie mieć rzeczywistą korzyść nie tylko z energooszczędnego.
Jakkolwiek jeżeli już zdecydujemy się na wybudowanie domku i wybierzemy rodzaj, lub też projekt, warto po pierwsze odszukać odpowiednią firmę. Rzetelny i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko profesjonalistów, którzy posiadają w podobny sposób doświadczenie, jak i umiejętności oraz uskutecznią wszelakie prace sumiennie oraz z kompletnym zaangażowaniem. Ekipa powinna dysponować właściwym ekwipunkiem, który przyspieszy robotę.