12 Mar Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Większość osób ogrzewa swój dom węglem Jest to dosyć niedroga metoda na ogrzewanie, która niestety jest wyjątkowo szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadane kotły grzewcze nie są najnowszej generacji. Spalanie węgla w sporej mierze przyczynia się do powstawania smogu, który może inicjować dużo schorzeń, bądź być jednym z czynników jakie przyczyniają się do ich powstania. Z powodu złego stanu powietrza, coraz więcej osób zapada na astmę, zapalenie płuc. Wzrasta również liczba osób zapadających na nowotwory o złośliwym przebiegu.

Na ogrzewanie za pomocą gazu mało kto może sobie pozwolić, ponieważ cena gazu stale rośnie, ponadto wymaga to konieczności zamontowania instalacji gazowej, a nie wszędzie da się to tak prosto zrobić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, jaka umożliwia ogrzanie zarówno domu, jak i wody w pełni ekologicznie. Energia otrzymywana z promieni słonecznych, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednakże minusem tego typu wyjścia jest wyjątkowo wysoka cena, która może nawet oscylować na poziomie 70 tysięcy złotych. Z tego powodu to opcja dla najbogatszych
.
Współcześnie rośnie liczba osób, które wybiera ogrzewanie pelletem. Ta moda wyszła od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten materiał. To nic innego, jak niewielkie wiórki i resztki odpadów drzewnych, czyli po prostu trocin. Te naturalne składniki generują mniejszą ilość spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. W trakcie ich spalania także wytwarzany jest popiół, który może być wykorzystany jako bardzo dobrej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, czy też 20 kg, przez co bardzo łatwo go przewieźć, jak i nie jest kłopotliwy podczas przechowywania w domu. Bez wątpienia jego dodatnim aspektem jest czystość. W trakcie spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne częste sprzątanie. To bardzo dobra opcja, dla zapracowanych. Pellet jest także rekomendowany, jako sposób ogrzewania dla ludzi cierpiących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Wybierając taki rodzaj ogrzewania, trzeba dokonać wymiany pieca. Do takiego rozwiązania dedykowane są specjalistyczne kotły na pellet. Pozwalają one na spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet występuje w różnej wielkości, dzięki temu zmieści się nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Współcześnie na rynku jest duży wybór pieców, które posiadają rozmaite funkcje.

Zastosowanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niewykonalne w przypadku pieców zasilanych węglem. Wybierając taką metodę ogrzewania trzeba w pierwszej kolejności zakupić pellet najwyższej jakości, czyli taki, który posiada niską wilgotność. Nie może ona być większa niż 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej klasy pellet jest bardziej wydajny przez co da się używać go znacznie dłużej. Warto inwestować w materiał dobrej jakości.

Ten sposób jest tańszy od ogrzewania węglem. A poniesione koszty powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie budynku przy użyciu pelletu, jest wyjątkowo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają taką metodę ogrzewania i zachęcają osoby wahające się, aby jej spróbowały.