Zaprojektowanie salonu to nie lada sztuka. Trzeba wygospodarować na to sporą liczbę godzin. Umożliwi to uniknięcie wielu błędów, jakie w ostatecznym rezultacie mogłyby spowodować niezadowolenie z osiągniętego celu. W jaki sposób wyposażyć pokój dzienny, aby był on zarazem funkcjonalny oraz elegancki?

Jaką funkcję ma spełniać salon?

W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jaką rolę ma odgrywać salon. Projekt salonu musi uwzględniać jego funkcjonalność. Inaczej aranżuje się pokój dzienny, jaki ma spełniać wyłącznie funkcję wypoczynkową. a inne podejście do kwestii projektu należy wziąć pod uwagę w sytuacji gdy salon musi spełniać także odmienne zadania, na przykład będzie służył jako sypialnia.

Na jakich rozwiązaniach warto się skoncentrować?

To, w jaki sposób urządzi się salon w dużej mierze uzależnione będzie od indywidualnych gustów osób w nim mieszkających. Dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach minimalistyczny styl skandynawski. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz swego rodzaju ascetyzm w aranżacji przestrzeni. Dużą rolę spełniają w nim jasne kolory oraz ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, iż należy pozbyć się wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład wazony na kwiatki a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać niepotrzebnych gadżetów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Samemu czy przy poradach projektanta – sposoby aranżacji salonu

Sposobów na to, w jaki sposób urządzić idealny pokój dzienny można wymienić co najmniej kilka. Osoby, które świetnie orientują się w najnowszych trendach designerskich mogą to uczynić na własną rękę. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, mogą skorzystać z poradnictwa doświadczonego projektanta wnętrz. Ciekawych pomysłów można również poszukać w Internecie. Bez problemu można znaleźć fachowe portale internetowe zajmujące się tematyką urządzania przestrzeni. Na pewno samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu okaże się dużo tańszym rozwiązaniem. Jednakże osoby które stać na doświadczonego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, jaki musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble warto wybrać do salonu?

Zupełną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być przykładowo wygodna sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się zakupi zależy w dużej mierze od potrzeb i możliwości. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, lepszym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku samotnych małżeństw. Jeśli w mieszkaniu jest więcej domowników, to należy zatroszczyć się o to, aby każda osoba miała zapewnione miejsce odpoczynku wówczas lepiej kupić narożnik. Poza kompletem wypoczynkowym w salonie powinien znaleźć również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Salon to także idealne miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem przestrzeń w której spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni zależy to, czy można będzie w nim wypocząć i w pełni zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W pokoju dziennym można także ustawić regały na książki. Należy pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Można wśród nich wymienić zasłony, obrazy czy też dywany.